Akce a výstavy - Staré hračky

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Akce a výstavy

Zde nabízím pohled na akce a výstavy které jsem (jsme) navštívily.Není toho moc ani nebude,chtěl bych určitě abych nevynechal žádnou akci související s tématem hraček a retro věcí,ale bohužel většinou se nedostanu dál než "kolem komína".

        Pradědečkův traktor 2013 - Muzeum zemědělské techniky Čáslav 01.06.2013
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RC Závody 1:10 ČESKÁ LÍPA 2008

----------------------------------------------------------------------------------
MODELHOBBY 2008

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Litomyšl 2011
Návštěva Výstavy
MERKUR-legendární stavebnice
do 27. listopadu 2011

„Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal.“

říká autor výstavy pan Jiří Mládek.
Každý z nás se bezpochyby v dětství s touto stavebnicí seznámil a naše  výstava dokazuje, že Merkur přežil celá desetiletí, je nadčasový.  Jiří Mládek, který stavebnici Merkur zasvětil předchozích třicet let svého života, nám při prohlídce výstavy umožňuje obdivovat celou řadu sestavených modelů - např. Eiffelovu věž, obrovské ruské kolo, merkurovský vláček s kolejištěm, lodě, auta, rypadla, dokonce i věrné modely známých staveb.
Prezentována bude také celá historie stavebnice, dobové fotografie, prospekty a plány. K historii stavebnice MERKUR: Vznikla v Polici nad Metují roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor, nechal si patentovat originální konstrukci dětské kovové stavebnice pod názvem Inventor. Původně byly kovové díly navzájem spojovány háčky, v roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval až dodnes.  Části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka – Merkur, pod kterou byla prodávána. První řada stavebnic zaujímala rozpětí od č. 1 do č. 3. Na přelomu třicátých a  čtyřicátých let minulého století se řada rozrostla až po velkou stavebnici  č. 7. V té doběvznikla dnes už zapomenutá stavebnice budov METROPOL a doplňující stavebnice POPULAR, kde byly použité zcela nové dílce. V roce 1933 se začala vyrábět stavebnice s možností stavby některých elektrických modelů MERKUR ELEKTRUS. Vývoj pokračoval až do počátku druhé světové války již jen drobnými úpravami krabic, návodů a součástek. Po válce v roce 1947 byla výroba obnovena. Od 60. let byla stavebnice Merkur Kovopodnikem Broumov exportována přes Pragoexport do celé Evropy. Po revoluci v roce 1989 dochází k privatizaci. Bývalými zaměstnanci byla založena firma Komeb. Ta nějaký čas pokračovala ve výrobě stavebnic, ale v roce 1993 skončila. Další kapitolou historie firmy Merkur se stal vstup Ing. Jaromíra Kříže. Začal podnikat v kovovýrobě v objektu, který získal restitucí po svém dědovi. Po zdlouhavých jednáních se mu podařilo odkoupit stroje z likvidované firmy a během tří let výrobu v Polici nad Metují plně obnovit.
Merkurovská herna: Součástí výstavy bude velká herna pro děti i dospělé, kde si návštěvníci budou moci vybrat z dvaceti
stavebnic a sami si sestavit merkurovský model podle svých představ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ZámekTelč 2012
Návštěva Výstavy
Hračky nestárnou
V prostorách zámecké galerie mohou návštěvníci shlédnout výstavu s názvem "Hračky nestárnou", která je věnována hračkám tuzemské výroby především z 20. až 80. let minulého století. Převážná část vystavovaných předmětů pochází z rodinného Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou, které je spoluorganizátorem výstavy. Hračky dětí ze šlechtických rodin byly na výstavu dočasně zapůjčeny ze zámků Český Krumlov, Jindřichův Hradec a hradu Bítov. Dětské mechanické hračky a dětské kinematografy zapůjčili sběratelé Miroslav Smaha a Michal Widenský. Zbylé exponáty poskytli další soukromí sběratelé a také obyvatelé Telče a okolí.
Především do první místnosti jsou soustředěny hračky šlechtických dětí. Pozornostnávštěvníků jistě upoutá velké zámecké loutkové divadlo. Na houpacím koni najdeme exotického hosta – panenku v turbanu – tzv. Habešánka, vyráběnou ve velkém počtu ve druhé polovině 30. let minulého století. Papírové hračky zde zastupují rozkládací střelnice a historické puzzle. Své místo tu mají kočárky, panenky, koníci ale také nejstarší dětské promítačky a kinematograf.
Následující místnost je částečně věnována převážně škole a sportovnímu vyžití dětí. Různé učební potřeby a pomůcky mile doplňuje velký domeček – škola pro panenky. Má nejen třídu ale také školní kabinet. Sport je zastoupen badmintonovými raketami z meziválečného období, bruslemi, lyžemi a také závěsnými dřevěnými kruhy. Ti nejmenší trénovali své tělo na malé drezíně.
Lákadlem pro pány a kluky je ve třetí místnosti velké plechové šlapací auto vyrobené roku 1930 firmou Sodomka z Vysokého Mýta. Pozornost určitě upoutá elektrický kolotoč i vlaková dráha a také mechanické pouťové houpačky pro panenky. Na policích jsou soustředěny staré mechanické hračky.
Čtvrtá místnost je určená spíše dámské části návštěvníků. Velké sedící „budoárové“panenky byly spíše oblíbeným bytovým doplňkem než hračkou. Vyráběly se hlavně v první třetině 20. století. Dále tu najdeme celuloidové panenky od německé firmy Schildkröt, která je nejstarším výrobcem kontinuálně produkujícím panenky od roku 1896 až po současnost. Československá výroba panenek je tu zastoupena firmami Technofix a Technoplast (1930–1950). Místnost je doplněna velkou prádelnou a kuchyňkou, pokojíčky z let 1930–1940 a dřevěným obchodem – koloniálem – z roku 1925.
První část páté místnosti patří loutkovému divadlu. Ta nedílně patřila mezi výrobky hračkářského průmyslu a v českých domácnostech se v minulosti objevovala často. Ta tuto část navazuje prezentace dětských promítaček. Mnoho tatínků a dědečků si připomene chvíle strávené se známou českou stavebnicí Merkur a někteří budou znát i její předchůdkyni dřevěnou stavebnici Archimedes. Ve dvou velkých vitrínách jsou vystavené různé stolní a deskové hry, například prvorepublikový Business. Dominantou této místnosti je ale velký dřevěný bagr z období první republiky. Hračka je stále plně funkční, pohyby stroje zajišťuje důmyslná soustava původních lanek a kladek.
V předposlední místnosti se návštěvník už dostává do období mladších hraček. Dřevěná zvířátka v ZOO, dětský kulečník, hudební nástroje, dětský pletací a šicí stroj nebo automatická pračka na baterie a také malá elektrická sporáková kamna. Rozestavěné papírové divadlo je československým výrobkem z roku 1960. Dřevěný rodinný domek s plastovým vybavením nám připomene léta vzkvétajícího socialismu. Pozornost určitě přitahuje dětský dřevěný minigolf se zajímavě řešenými typy jednotlivých stanovišť.
Centrem pozornosti návštěvníků poslední místnosti je rozhodně velké funkční kolejiště. Byla by škoda neupozornit na nejmladší hračky - kočárky, první elektronické hry, stavebnice, céčka, dětskou poštu, stolní hry, šlapací traktor a v neposlední řadě soubor legendárních figurek řady IGRÁČEK od firmy IGRA z konce 70. let 20. století.
Celá výstava je doprovázena reprodukcemi dobových fotografií s dětskými motivy z dochovaných zámeckých alb a žánrovými portréty dětí z produkce českých a moravských fotografických ateliérů první třetiny 20. století.

AMS tuning párty 22.05.2010 Čáslav

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky TOPlist